Kıl

KılVücudumuzda kıl çıkmayan tek deri yüzeyinin el ve ayak ayaları olduğunu biliyor muydunuz? Kıl, “Bitkilerin kökleri ile yapraklarında bulunan ince-uzun yapılara ve hayvanların, özellikle de memelilerin bedenlerini kaplayan, ‘kıl kesecikleri’ adı verilen hücrelerden çıkan tüylere verilen ortak ad.” olarak tanımlanıyor. Saç ise insanın baş üzerinde bulunan kıl kümesine verilen isim. Diğer kıl kümelerine göre daha hızlı uzayan saçın büyüme hızı günde ort. 0,3-0,4 mm imiş.

Bu konu hep ilgimi çekmiştir. Kıllar insan psikolojisinin yansımasına dair o kadar çok öğe içeriyor ki. Okumaya devam et “Kıl”

Denizkızı

Bir nisan gecesi…. Yıldızların caddelere, evlerin çatılarına, pencerelere, bahçelere, balkonlara konduğu bir gece. Dağların arkasından, tepelerin gerisinden, parlak çoban yıldızı ile sarmaş dolaş sapsarı ay… Karşı karşıya… Hayır, yan yana… Hayır, hayır… Koyun koyuna… Ne de güzel!…

İşte bir yıldız düşüyor… Kayıp gidiyor karanlığında gecenin. Yıldız, karanlığa doğru akıyor, akıp eriyor…

Kimler dilek tutuyor?
Kimlerin yüreği hopluyor?
Kimler dans ediyor çıldırmışçasına?
Kimlerin en büyük kutlaması, oluyor bu yıldız cümbüşü? Okumaya devam et “Denizkızı”

Akışı Değişmez mi Aşkın?

Akışı Değişmez mi Aşkın?Çıktığımız yolculuklarda, ulaştığımız şehirlerde, taşındığımız evlerde, toplantılarımızda, girdiğimiz bankamatik sıralarında hep iç içeyiz insanlarla, hayatla… Günlük yaşantımızda sıradan olarak nitelediğimiz bir günde tanışıveririz, hayatımızın bir döneminde en azından ağzından çıkan her kelimeye göre haraket ettiğimiz o insanla. Bizi sıradanlıktan alır yeni saydığımız, yavaş yavaş keşfettiğimiz, anlamaya çalıştıımız hayatına götürüverir…

Severiz… Sevmekle başlarız yola, Okumaya devam et “Akışı Değişmez mi Aşkın?”

Sadece Şükretmek

Sadece ŞükretmekHastane odasındayız. İki tane pamuk gibi nine yan yana yatıyor. Başlarında ötüp duran makineler, serum şişeleri, bağlantı kabloları… Hepsi, arka fona çözülmesi zor gibi duran, bir karışıklık veriyor. Teyzelerden biri tanıdık; eski komşularımızdan. Hastaneye geliş amacımızda, onu ziyaret etmek zaten. Diğer yatakta ki teyzenin adı ise; Huriye.

Huriye Teyze ile nasıl tanıştığıma gelince; çok da zor olmadı aslında. Odaya girdiğimde, ‘‘Geçmiş olsun teyzecim’’ dememle; kendimi Huriye Teyze’nin yamacında buldum. Okumaya devam et “Sadece Şükretmek”