İstikrar

İstikrarHer öğrenci yeni eğitim-öğretim dönemine büyük bir şevk ile başlar. ‘Bu sene düzenli çalışacağım, sınav dönemi sıkışmayacağım.’ ifadesini muhakkak kullanmışsınızdır. İster ilk ister yüksek okulda olun, yeni defterler alınır, sene başında özenle not tutma gayretinde bulunulur.

Ne yazık ki bu heyecan dolu motivasyon süreci kısa bir zaman sonra sekteye uğrar. Yazılar özensizleşir, kendi kendine verilen sözler unutulur. Okumaya devam et “İstikrar”

Dünden Bugüne Anneler Günü…

Dünden Bugüne Anneler Günü...Anneler günü, tüm dünyada farklı günlerde ve farklı ülkelerde kutlanan evrensel bir gündür. Şimdiye kadar bilinen en eski kutlamaların İlk Çağ’da yapıldığı düşünülmektedir. Bunun en belirgin örneklerine de Antik Yunan ve Antik Roma’da rastlanmaktadır. Antik Yunanlılar, Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri ilkbahar festivalleri ile anneler gününü kutlamaya başlamışlardır. Antik Romalılar ise; bu ilkbahar festivallerini, İsa’nın doğumundan 250 yıl önce ana tanrıça Kibele adına kutlamışlardır.[*]

Yeni Çağ’da ise; Anneler Günü kutlamalarına 1600’lü yıllarda rastlanmıştır. Bu dönemde İngilizler, “Mothering Sunday” (Anneler Pazarı) Okumaya devam et “Dünden Bugüne Anneler Günü…”

Pazar Günlüğü: İncir Meyvesinden Reçel Yapmak

Pazar Günlüğü: İncir Meyvesinden Reçel YapmakBugün kendimi bulduğum, mis gibi kokan bir bahar günü. Tahmin ediyorum ki devamı da böyle olacak…

Küçükken annem ve babamla pazara gider, bozuk para gerekince ufak tefek şeyleri ben öder ve bundan mutlu olurdum. Babam, ekonomiyi iyi yaptığımı ve bu hevesimi görünce ara sıra ufak tefek mark, dolar verirdi. Ben de her gün gazetenin döviz sayfalarını açar ve paramı kontrol ederdim. Biriktirdiğim bu paralarla iki kez İngilizce yaz kampına gittiğimi anımsıyorum.

Yeni evime taşınmamla birlikte Gönül Öğretmenimin teşvikiyle bir süre önce pazara gitmeye tekrar başladım. Bisikletime atlayıp, Okumaya devam et “Pazar Günlüğü: İncir Meyvesinden Reçel Yapmak”