Mevzu Bahsine Dikiz

Mevzu Bahsine DikizKaplumbağaya sanatçı adı verilir mi? Rezillik diz boyu. Adamlar hazmetmiş. Düşün bizde olsa; köpeğe kediye Yunus Emre, Neyzen Tevfik, Nazım Hikmet konduğunu, memleket ayağa kalkar. Balık düşün adı Fazıl Say. İyilik yap akvaryuma at Fazıl Saymazsa Halık sayar durumu.

Sanata sanatçıya küfür gibi birini de angut kılığına sokmuşlar. Adamın kemikleri sızım sızım sızlıyordur. Bir kere ana yemekte ara öğünde pizza. İnsan bir montaj yapar lahmacun falan koyar. Usta Siplintır da rakının yanına çiğköfte yoğurur falan geçinir giderler.

Basın orda da boyalı be kardeşim. April midir nedir. İnsanın bir haber ajansı olur. Olmadı paparazi olur. İnsan kaplumbağadan medet umar mı? Kaplumbağadan kahraman olur mu? Kahraman dediğinin bir kıyafeti olur kendine has tavırları olur. Bunlar hep aynı, aynı kabukta yüzyıllardır, iğrenç kokuşma zaten her öğün pizza bıkmak usanmak yok.

Kaplumbağa dediğinin kahramanlığı tavşanı yarışda geçmesinden ibarettir. Kabul edilir değil. Artık kaplumbağa mizil mizil güvercin adım deyimine rakip edebiyat yoksunu yol alırken; tavşan da sevişiyor mudur, nasıl bir gaflettir anlamam.

***

Pamuktan bi cüce misal; 7 tane prenses benim peşinden koşsa ne güzel olurdu. Önce salağa yatsa anlayışı kekeme olsa. Kasıldıkça kasılsa sonra aseksüel olsa prensesler menapoza girse. Prensesin menopoza girmesi, king kong’un başka bir prensese aşık olmasından daha gerçekçi en azından. Ya da lezbiyen olsalar benimle sırf param için falan ilgilenseler… Ben ilgi alakadan şımarsam beni kötü emellerine alet etseler ki 7 kadının kötü emeline alet olmak bile insanı aleti edavatıyla kurumsallaştırır. Masal kötü bitebilir aletten ötürü ama prenses belki ruh güzelliği ile yeniden düzenlenir.

***

İnsanın içinde en çok yer eden masallardan bir de rapunzeldir. Zaten hep ilkokulda kızların saçları da uzun olur. Örgülüdür, taralıdır, başkasının özel elleri tarafından okşanmıştır. Dönemsel fantazi yoktur. Görünüş itibarı ile erkek çocuğunun kız çocuğundan farkı yoktur. İki cinsin vücudu da dikdörtgenler prizmasından hallicedir. Cinsellikle ilgi sünnetten ibarettir. Zira cinsel organa ilgi de sünnetten ibarettir. İnsanın cinsel organı için bütün akrabalarının toplanması sanki o andan sonrada bu ilgi devam edecektir sanır. Fakat hiçbir zaman o sayıya ulaşamayacaktır. Hatta cinsel açıdan ilgili bir kişiyi bulduğu gün milli(!) bayram ilan edecektir.

Konuya geri beslemeli uzunlukta geri dönüş yaparak; Rapunsel kuleye tırmanılması için saçlarını pencereden sallandırmış bangi camping yapacak kimseler bulamaz iken. Ben görsem geçerken uğramış takliti yapsam, sonra da çantamdan makasımı çıkarıp rapunzelin saçlarının kırıklarını alsam. Saçlarından doğru tırmanıp en yukarı çıkınca fön çekmeye başlayıp tekrar aşağı doğru insem. Fatura kessem grup indirimi yapsam.

Tınaz Çokkeskin