Ruh ve Beden İlişkisinin Ney’e Yansıması

Ruh ve Beden İlişkisinin Ney'e Yansımasıİnsan ruh ve bedenden meydana gelmiştir. Bedenimiz şahadet aleminden, ruhumuz gayb alemindendir. Mevlana Hz. ruhun cesede gelmesini şöyle anlatır. Arşta oturup dururken anamın şehveti İNİN emriyle beni buraya attı. İnin ifadesinde Hz. Adem’in ve neslinin dünyaya gönderilmesini anlatan “Hepiniz cennetten inin dedik” (Bakara suresi 38.) ayetine işarettir. İnsan sadece et ve kemikten meydana gelmiş maddi bir cisim değildir. İnsandaki korkular, sevgi, merak, hayal, düşünce madde ile izah edilemeyecek şekilde olgulardır. Felsefe sistemleri insanı maddi bir varlık olarak ele alırlar. Halbuki insanın gerçek boyutu mana yönüdür. Okumaya devam et “Ruh ve Beden İlişkisinin Ney’e Yansıması”

Sebebi Vardır

Sebebi VardırBazen bir şey olur üzülürsünüz. Hayat anlamını yitirir sanki. Aydınlık bir gündür ancak siz baktığınızda sanki her yer karanlıktır. İçiniz acır. Gözleriniz yaşlanır, olur olmadık her şeye.

Her şeyi düşünürsünüz. Geçmişiniz, anılarınız, yaşadıklarınız, yaşayamadıklarınız, hayalleriniz. Anlamını yitiren onca an. Sanki bir daha gülemeyecek gibi hissedersiniz.

Sevdikleriniz ya da sevmedikleriniz… Tek tek nedenlerini düşünürsünüz. Neden seviyorum? Neden sevmiyorum..? Cevap alamazsınız çoğu zaman, içten içe sorduğunuz o sorulara. Yanıtsız kaldıkça her soru , içiniz daha da kavrulur… Kavruldukça yenilenirsiniz, acı çektikçe büyürsünüz. Düşündükçe anlarsınız, hayatta her yaşananın bir sebebi olduğunu. Okumaya devam et “Sebebi Vardır”

EnginDergi Tüm Hakları Saklıdır. 2008 - 2023