Farkındalık ile Yabancılaşmak

Farkındalık ile YabancılaşmakYabancılaşmak…

Bir nevi kendi ruhunun girdaplarında kaybolmak ve bir kaosa sürüklenme hali.

Dış dünya ile bağlarının kimi zaman bile-isteye kimi zaman da çevresel faktörlerin etkisi ile yavaş yavaş ya da ani bir ivmeyle kopması.

Empati ve sempati sisteminin günlük hayatta gitgide daha da azaldığı günümüz şartlarında, kişi; kendisi ile empati kur(a)mayan insanlar topluluğundan uzaklaşarak, hem kendisine ve yaşadıklarına, hem de dış dünyaya karşı bir görünmez duvar örer.

Yalnızlığıyla ve iç dünyasının girdaplarıyla baş başa kalmayı seçer.

Okumaya devam et “Farkındalık ile Yabancılaşmak”

Empati

EmpatiÇevremizdeki insanları seçmek gerçekten de bizim elimizde mi bilmiyorum ama birlikte zaman geçirilen insanların üzerimizde ne kadar çok etkisi olduğu su götürmez bir gerçek.

Çoğu zaman okulda veya iş yerinde yaşadığımız sorunu evimize yansıtıp sevdiklerimizin kalplerini kırabiliyoruz. Kimi zaman sadece yol verdiğimiz veya kapısını açtığımız birisinin teşekkür tebessümü günümüzün çok daha keyifli geçmesini sağlayabiliyor. Yaşadığımız olaylar çoğunlukla kontrolümüz dışında olsa da aslında asıl sonucu, gerçekleşen etkilere verdiğimiz tepkiler oluşturuyor.

Öncelikle; kullandığımız, hatta dilimize pelesenk olmuş pek çok kelime, içinde yer aldığımız toplumun getirisi. Okumaya devam et “Empati”

EnginDergi Tüm Hakları Saklıdır. 2008 - 2023