Hatalara Karşı Yaklaşımınız Yöneticiliğinizin Kalitesi İçin Bir Ölçüdür

Hatalara Karşı Yaklaşımınız Yöneticiliğinizin Kalitesi İçin Bir Ölçüdür“Sesini değil, sözünü yükselt. Çiçekleri büyüten gök gürültüleri değil, yağmurlardır.” Mevlana Celaleddin-i Rumi

Yaşanan bir hata veya olumsuz davranış karşısında, niyeti hatayı onarmak, sorunu çözmek ve bir daha yaşanmamasını sağlamak olan bir yöneticinin nasıl davranması gerektiğine ilişkin çok dersler çıkartabileceği bir ifade, Mevlana’nın bu sözleri.

Okumaya devam et “Hatalara Karşı Yaklaşımınız Yöneticiliğinizin Kalitesi İçin Bir Ölçüdür”

Sedef Kanaat Etmeyince İnci Olmaz

Sedef Kanaat Etmeyince İnci Olmaz“Hırs ve tama ehlinin gözü doymaz. Halbuki sedef kanaat gösterip kapanmayınca içinde inci olmaz.” Mevlana

Hz. Mevlana’nın yazmış olduğu bu beyit Mesnevi’nin ilk 18 beyitinden sonra gelen ve kişinin manevi yolculuğu sırasında geçirmiş olduğu o uzun ve çetin yolları nereden gelip nereye gitmekte olduğunu, insanın sır perdelerini aralayarak NEY sazına misal gösterip bizlere ve gelecek nesillere inanılmaz örnekler vermesi bakımından çok önem arz eder.

Okumaya devam et “Sedef Kanaat Etmeyince İnci Olmaz”

Simyacı ve Mevlana

Simyacı ve MevlanaPaulo Coelho’nun Simyacı adlı kitabında önemli bir mesaj vardır. Bu mesaj en büyük hazinenin bazen içinizde bazen yanıbaşınızda olduğudur. Yurdundan kalkıpta Mısır Piramitleri’nin eteklerine kadar amansız bir yolculuk yaparak kendine söylenen bir hazineyi arayan Endülüslü çobana Simyacı’nın dediği gibi “yolculuk bir öğrenme yöntemidir, bilmemiz gerekenler bize öğretilir.”

Bazen bir hazineye uiaşmak için çok çetin yolculuklar yapmalı, eşinizi dostunuzu terk etmek pahasına, kimse size inanmasa da yalnızca kendinize güvenerek yola devam etmeli ve önünüze çıkan engelleri yılmadan aşmalısınız. Ve o yolun sonunda ulaşacağınız şey, gerçek bir hazine olan kendinizi tanımak ve gerçek benliğinizi bulmaktır. Okumaya devam et “Simyacı ve Mevlana”

EnginDergi Tüm Hakları Saklıdır. 2008 - 2023